Handel suplementami a sanepid

Suplementy diety to produkty dostarczające składników odżywczych i substancji, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Nie posiadają właściwości leczniczych, dlatego nie stanowią alternatywy dla leków i można je zakupić bez recepty. Nie oznacza to jednak, że produkcja i sprzedaż suplementów diety nie podlega szczególnym regulacjom prawnym.

Według polskiego i unijnego ustawodawstwa suplementy zaliczają się do żywności. Dla producentów oraz sprzedawców oznacza to konieczność przestrzegania aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa produktów spożywczych. Podobnie jak w przypadku reszty żywności, bardzo ważną rolę odgrywa spełnienie wymogów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Sanepid zajmuje się kontrolą i nadzorem nad procesem produkcji oraz dystrybucji suplementów diety. Organem odpowiedzialnym za realizację tych zadań jest Departament Żywności Prozdrowotnej Głownego Inspektoratu Sanitarnego. Departament ten prowadzi rejestr produktów dopuszczonych do użytku na terenie Polski. Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje kontrolę nad suplementami dopuszczonymi do użytku, a jednocześnie opiniuje wnioski o dopuszczenie do sprzedaży nowych preparatów.

Odpowiednie zezwolenie muszą uzyskać także dystrybutorzy i sprzedawcy. Wydanie zezwolenia na handel suplementami diety jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorstwo zapewnie odpowiednie warunki do przechowywania tego typu produktów. Pozytywna opinia sanepidu to gwarancja bezpieczeństwa dla konsumentów, którzy korzystają z suplementów diety.